Posted on

Poczatki malarstwa Polskiego

Malarstwo polskie ma bardzo zawiłą i ciekawą historię. Historia malarstwa polskiego rozwijała się na przestrzeni wielu wieków warz z rozwojem rzeczypospolitej polskiej. Tylko dzięki równoległemu przemierzaniu dzięków naszej niezwykle zawiłej historii, nasze malarstwo jest doskonałym kalejdoskopem wszelkich wydarzeń historycznych.

 

Jego progres uwarunkowany jest sytuacja naszego państwa. Malarstwo polskie, nasycone jest nie tylko naszą specyficzną historią ale również zawiera ono nasz narodowy temperament. Jako, że natura nas polaków jest specyficzna trudna do zrozumienia dla innych nacji, w związku z tym malarstwo polskie jest nader kontrastowe i zróżnicowane.

Już od czasów wczesnego średniowiecza malarstwo polskie rozwijało się dynamicznie. Najpopularniejszym materiałem na którym powstawały dzieła była zwykła deska a dopiero potem olej na płótnie. W tym okresie malarstwo było ściśle powiązane ze sprawami religijnymi.

Renesans który pojawił się u schyłku średniowiecza był przełomem w malarstwie. W tym okresie zaczęto częściowo odchodzić od tematyki religijnej a zaczęto malować pejzaże.

Manieryzm i barok W tym okresie powstawały ogromne dzieła, ukazujące sceny religijne. Charakteryzowały się one rozmachem i bogata ornamentyką.

Rokoko – inaczej lżejsza wersja baroku, obrazowała życie dworu królewskiego.

Te wszystkie wyżej wymienione epoki zapoczątkowały dalszy rozwój nurtu jakim jest malarstwo polskie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s