Posted on

Historia malarstwa I

Malarstwo europejskie jest bardzo zróżnicowane pomimo iż kontynent europejski jest niewielkich rozmiarów w porównaniu z innymi kontynentami. Istnieje wiele przyczyn które miały wpływ na taki stan rzeczy. Po pierwsze to należy pamiętać iż Europa po upadku państwa rzymskiego była nader znaczącym regionem. Tutaj koncentrowało się wszystko co miało wpływ na ówczesny świat – oczywiście mowa o wczesnych czasach średniowiecza.
Malarstwo a raczej jego historia sięga o wiele dalej niż średniowiecze. Już w czasach prehistorycznych pierwsi europejczycy zaczęli utrwalać rozmaite obrazy za pomocą malowideł naściennych. Głownie malowano ludzi i zwierzęta oraz sceny myśliwskie. Do malowania używano rąk, mchu lub co ciekawe natryskiwano. Malunki ozdabiały ściany jaskiń. Jako utrwalacz stosowano pigmenty uzyskiwane z roślin, materiałów mineralnych – glina.

W okresie starożytnym w malarstwie nastąpił przełom. Udoskonalone zostały techniki malarskie.Obiektem ówczesnych malarzy byli bogowie, herosi i inne sceny antyczne. Malowidła ozdabiały również przedmioty.

Średniowiecze było okresem w którym dynamicznie rozwinęło się malarstwo. Początkowo malowano na drewnianych deskach zwanych temperami, dopiero później rozwinął się olej na płótnie. Nadrzędnym obiektem średniowiecznych malarzy był Jezus Chrystus.  Oczywiście nie skupiali się oni wyłącznie na jego postaci. Pozostałe sceny religijne były również w centrum zainteresowania ówczesnych malarzy. Ciekawostką jest nadawanie nazwijmy to rangi postaci, czyli postacie ważniejsze były większe, bez zachowania proporcji.

Renesans to epoka, która była kolejnym ważnym krokiem w rozwoju malarstwa. W tym okresie zaczęto utrwalać liczne pejzaże i portrety. Od dzieł średniowiecznych dzieła renesansu odróżniały takie cechy jak symbolika, stosowanie psychologi. Dzieła renesansowe stały się nie tylko prostymi obrazkami dla niezbyt wykształconej masy ludzi. Zrozumienie dzieła epoki renesansu wymagało już od odbiorcy myślenia. Tej epoce przypisuje się powstanie takiego nurtu jak malarstwo olejne.

Realizm to kolejny nurt w sztuce malarstwa aczkolwiek nie odbił się szerokim echem w historii malarstwa. Dzieła realizmu pokazywały zwykłych ludzi, w zwykłych dla nich sytuacjach.

Koniec części I

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s