Posted on

Rzeźba

Rzeźba jest jedną z najstarszych dyscyplin sztuk plastycznych. Jej wyjątkowość polega na tym, że dzieło nazywane rzeźbą jest trójwymiarowe. Trójwymiar polega na tym, że każdy punkt przestrzeni, posiada trzy uporządkowane liczby rzeczywiste inaczej nazywane współrzędnymi.

Rzeźby w większości przypadków są oglądane ze wszystkich stron. Materiały z jakich wykonane są rzeźby, mogą nadawać im tak zwaną fakturę. Faktura jest to efekt wizualny jaki spowodowany jest wpływem materiału na wygląd ogólny w tym przypadku rzeźby. Ponadto rzeźby są klasyfikowane jako miniaturowe lub monumentalne – o znacznych rozmiarach.

Nie tylko rozmiar jest elementem dosyć zagmatwanej, skomplikowanej klasyfikacji rzeźb.

Kolejną klasyfikacją jest rzeźba pełna i płaskorzeźba.

Rzeźba pełna jest to trójwymiarowa rzeźba, którą można obejrzeć z prawie każdej strony.

Płaskorzeźba inaczej zwana reliefem, wykonana jest na płycie. Najczęściej można je spotkać jako element architektoniczny. Zawiera ona tło z materiału z jakiego jest wykonana.

Ze względu na liczbę obiektów – postaci dzielimy rzeźby na grupowe i pojedyncze – wolno stojące.

Oczywiście nie można zapomnieć o tematyce rzeźb, antropomorficzne – dotyczą ludzi, zoomorficzne zwierząt, abstrakcyjne czyli mają mało wspólnego z rzeczywistością oraz jedne z ciekawszych czyli instalacje. Instalacje składają się z wielu elementów wykonanych z rozmaitych, można rzec kontrastujących ze sobą materiałów.

Każda rzeźba ma jakąś rolę. Można za ich pomocą dekorować pomieszczenia, obiekty wewnątrz i na zewnątrz. Rzeźba była wykorzystywana do celów religijnych już od czasów starożytnych. Za jej pomocą ukazywano bogów, ich wielkość i wiele innych cech. Dzięki rzeźbie wywierano rozmaite odczucia. Rzeźba odgrywa ogromną rolę w sztuce nagrobnej do czasów współczesnych.

Poznaj informacje na temat innych sposobów ozdabiania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s